תוכנית עסקית

כתיבת תוכנית עסקית טובה היא הבסיס לכל מיזם מוצלח.
התוכנית משמשת כמפת דרכים, שתנחה אתכם להשגת מטרותיהם ולהישאר ממוקדים בחזון שלכם. עם תוכנית מתוכננת היטב, אפשרי להוציא לפועל ביעילות את הרעיונות, למשוך קהל ולקבל החלטות מושכלות. במאמר זה נחקור את החשיבות של בניית תוכנית עסקית וכיצד היא יכולה לסייע לכם לנווט בעולם העסקים המרתק.

הבנת היסודות שבתכנית העסקית

תוכנית עסקית היא מפת דרכים אסטרטגית המתווה את המטרות, היעדים והאסטרטגיות של העסק. היא משמשת כתוכנית שתעזור לעקוב אחר הפעולות, היעדים והמטרות שתציבו בעסק על מנת להשיג את התוצאות הרצויות. מטרתה של תוכנית היא לספק כיוון, כמו מצפן ששומר עלינו והכוונה ברורים לצמיחת העסק.
אפשר לבנות תכנית עסקית לשנה ולכמה שנים קדימה.

ישנם מספר מרכיבים מרכזיים שיש לכלול בתוכנית עסקית:

 • תקציר: סעיף זה מספק סקירה כללית של העסק, הצהרת המשימה שלו ותיאור קצר של המוצרים או השירותים שלו.
  במילים אחרות – מה החזון של העסק. מה המהות והמטרת על שלכם.
 • תיאור העסק: סעיף זה מספק מידע מפורט על העסק, מי בעל העסק, האם יש עובדים,ספקים חיצוניים וכו.
 • ניתוח שוק: סעיף זה מתאר את שוק היעד, נתייחס כאן גם לקהל היעד, דמוגרפיה של לקוחות וכמובן גם של מתחרים.
 • ארגון וניהול: סעיף זה מספק מידע על המבנה הארגוני של העסק, אנשי מפתח תפקידיהם ואחריותם. במידה ויש.
 • מוצרים או שירות: סעיף זה מתאר את המוצרים או השירותים המוצעים על ידי העסק, כולל התכונות וההטבות הייחודיות שלהם.מה התוצאות שהמוצרים מביאים ללקוחות.
 • שיווק ומכירות: סעיף זה מתאר את אסטרטגיות השיווק והמכירות כדי למשוך ולשמר לקוחות. ברמת הבריף, שלב הבא יש להעמיק באסטרטגיית השיווק ולבנות גם לה תכנית.
 • תחזיות פיננסיות: סעיף זה כולל דוחות כספיים במידה ויש אחורה, כגון דוחות רווח והפסד, דוחות תזרים מזומנים ומאזנים. במידה וזה עסק חדש לתכנן קדימה וללמוד את נושא הכנסות/הוצאות.
 • נספח: סעיף זה כולל כל מידע נוסף, רישיונות או מסמכים משפטיים.

תוכנית עסקית בנויה היטב מספקת ליזמים מפת דרכים לעסק שלהם ומגדילה את סיכויי ההצלחה. זה עוזר בקבלת החלטות מושכלות, על ידי הבנת היסודות של התוכנית וכוללת את כל המרכיבים הדרושים, יזמים יכולים להגדיר את העסק שלהם על הנתיב להישגים.

הגדרת יעדים עסקיים

הגדרת יעדים עסקיים ברורים וברי השגה היא צעד קריטי וחשוב ביותר בבניית תוכנית עסקית טובה. יעדים אלו הם אבני הדרך אליהם שואפים היזמים להשיג, והם מהווים את מפת הדרכים לצמיחה והצלחת העסק.
חשוב לי לציין שללא מטרות מוגדרות היטב, זה הופך להיות מאתגר למדוד התקדמות ולקבל החלטות מושכלות. הרבה פעמים עסקים מתוסכלים אחרי שנה שנתיים ואם היו בונים תכנית טובה מההתחלה ואפילו משנים אותה תוך כדי תנועה מצבם היה יכול להיראות אחרת לגמרי.

איך מגדירים יעדים עסקיים

חשוב מאד לקבוע יעדים ריאליים ותואמים את החזון והערכים של העסק.
משמעות הדבר היא להבטיח כי המטרות עולות בקנה אחד עם המטרות והערכים ארוכי הטווח של העסק. לדוגמה, אם חזון החברה הוא להפוך למובילה באופנה בת קיימא, המטרות צריכות לשקף מחויבות זו על ידי התמקדות בפרקטיקות ומוצרים ידידותיים לסביבה.

בנוסף, יעדים עסקיים צריכים להיות ספציפיים, מדידים, ברי השגה, רלוונטיים ומוגבלים בזמן . על ידי הגדרת יעדים עסקיים ברורים וברי השגה, יזמים יכולים לספק תחושה של כיוון, מטרות אלה מסייעות גם בתעדוף משימות, הקצאת משאבים וקבלת החלטות אסטרטגיות. יתר על כן, הערכה והתאמה קבועות של מטרות מבטיחות שהן יישארו רלוונטיות וניתנות להתאמה לתנאי השוק המשתנים.

בניית תוכנית עסקית
אני מזמינה אתכם לשיחת מיקוד עסקי בזום בחינם! חייגו עכשיו 050-200-0224

מחקר וניתוח שוק

מחקר שוק וניתוח ממלאים תפקיד מכריע בבניית תוכנית עסקית מוצלחת. הוא מספק תובנות חשובות לגבי לקוחות היעד, התחרות ומגמות השוק, החיוניות לקבלת החלטות מושכלות ולפיתוח אסטרטגיות יעילות.

ביצוע מחקר שוק מקיף מסייע ליזמים לזהות את קהל היעד שלהם ולהבין את העדפותיהם, צרכיהם התנהגויותיהם. זה מאפשר לעסקים להתאים את המוצרים או השירותים שלהם כדי לענות על דרישות הלקוחות וכך להשיג יתרון תחרותי.

היבט חשוב נוסף של מחקר שוק הוא ניתוח התחרות. על ידי לימוד נקודות החוזק, החולשות, אסטרטגיות התמחור וטקטיקות השיווק של המתחרים, אפשר למצב את העסק בצורה ייחודית ולזהות הזדמנויות לצמיחה.

ניתוח מגמות שוק מאפשר לעסקים להישאר מעודכנים בשינויי השוק שמשתנה ללא הרף. על ידי זיהוי מגמות מתפתחות והעדפות צרכנים, אפשר להתאים את ההצעות שלהם בהתאם ולהקדים את המתחרים.

שיטות לביצוע מחקר וניתוח שוק

ניתן להשתמש במספר שיטות לביצוע מחקר וניתוח שוק, כגון סקרים, ראיונות, קבוצות מיקוד וניתוח נתונים. חשוב לאסוף נתונים ממקורות אמינים ולהשתמש בכלים אנליטיים כדי לפרש את הממצאים בצורה מדויקת.

כל המידע שנאסף ממחקר וניתוח שוק צריך להיות מתועד ומשולב בתוכנית העסקית. גישה מבוססת נתונים זו מבטיחה שהתוכנית העסקית מבוססת על תובנות אמינות ומגדילה את סיכויי ההצלחה. כמובן שגם כאן כל עסק שונה מאחרים, יהיו כאלה שיצטרכו קבוצת מיקוד ויהיו כאלה שיעשו ראיונות ללקוחות קיימים רו ניתוח מנתונים בעבר.

תכנון אסטרטגי

תכנון אסטרטגי הוא שלב מכריע בבניית תוכנית עסקית. זה כרוך בניתוח תנאי השוק הנוכחיים, זיהוי הזדמנויות ואיומים, וגיבוש אסטרטגיות להשגת המטרות העסקיות הרצויות. במילים פשוטות – האם העסק הזה עומד להיות ריווחי?

אחד ההיבטים המרכזיים של תכנון אסטרטגי הוא הגדרת הצעת המכירה הייחודית של החברה ( –  unique selling proposition מה ההצעה המיוחדת של העסק USP).
זה מה שמבדיל את העסק מהמתחרים ומושך לקוחות.
זה יכול להיות: מחיר נמוך יותר. איכות מעולה. או שירות לקוחות יוצא דופן. והכי מדהים בשביל עסק – זה אם זה משהו שרק העסק שלך יכול לספק.

מרכיב חשוב נוסף בתכנון אסטרטגי

הוא ביצוע ניתוח נקודות החוזק, החולשות, ההזדמנויות והאיומים העומדים בפני העסק לדוגמא: אם את אמא ויש לך ניסיון עם פעוטות. ואת מדריכת הורים זו גם חוזקה שלך.
תכנון אסטרטגי כרוך גם בקביעת יעדים ברורים וישימים. יעדים אלה צריכים להיות ספציפיים, מדידים, ברי השגה, רלוונטיים ומוגבלים בזמן.
הם צריכים ליישר קו עם החזון הכולל.

לאחר הגדרת המטרות. היעדים והמטרות צריכים לפתח אסטרטגיות כדי להשיג אותם. אסטרטגיות אלה יכולות לכלול בידול מוצרים, פילוח שוק, אסטרטגיות תמחור, קמפיינים לקידום מכירות וערוצי הפצה ופרסום. חשוב לשקול אסטרטגיות לטווח קצר ולטווח ארוך כדי להבטיח צמיחה כל הזמן.

אסטרטגיות נוספות

בנוסף, תכנון אסטרטגי דורש מעקב והערכה שוטפים של האסטרטגיות המיושמות. כך ניתן יהיה לבחון איפה העסק מתקדם ואיפה מאט ומה לשפר.
אסטרטגיה חשובה מאד. ויחד איתה חשוב שיהיה לעסק גם יכולת גמישות בהתאם למה שקורה במשק. כמו שחווינו בתקופת הקורונה שרוב העסקים הפרונטליים לא ידעו מה לעשות. וכך נפתח עולם חדש לכל מי שזיהה הזדמנות ופיתח את העסק גם במישורי האונליין והדיגיטל.

תחזיות פיננסיות

בדרך כלל מה שנהוג זה להתבונן על העסק שלוש עד חמש שנים קדימה ולהתחיל לפרק אחורה.

יש לעשות סדר ולבנות תשתיות ברורות שהעסק יוכל למדוד הכנסות, הוצאות, רווחיות ותזרים מזומנים.
חיוני להיות שמרני ולשמור על ההכנסות. ואופטימי בהוצאות כדי להימנע מהערכת יתר של רווחים פוטנציאליים. זה קורה הרבה כשבעל העסק מסונוור מעצמו ולא רואה היתכנות של מצב שוק, פוליטיקה, מהלכים של מתחרים ועוד.

תחזיות פיננסיות צריכות לכלול גם פירוט של אילו מכירות מתוכננות

ממש להכין טבלה/אקסל או להשתמש בתוכנה שמראה את עלות המוצר.
רווח וכמות מכירה מהמוצרים/שירות שהעסק מציע.
זה יעזור מאד  בקביעת תחזיות ההכנסות.
בנוסף, חשוב לכלול תחזית הוצאות המכסה את כל העלויות הצפויות של ניהול העסק. לרבות עלויות קבועות, עלויות משתנות והוצאות חד פעמיות.
הרבה פעמים אני שומעת מעסקים משפטים כמו: "העסק שלי בלי הוצאות בכלל". ואז כשמתחילים לעבוד יחד מגלים הוצאות מיותרות ללא שימוש או לא מדויקות ואפשרות לעבור למסלולים אחרים ולחסוך אלפי שקלים בעסק.

חשוב לעדכן ולהיות על הנתונים באופן שוטף. כדי לשקף כל שינוי בסביבה העסקית או בתנאי השוק. על ידי כך, ניתן לקבל החלטות מושכלות ולהתאים את האסטרטגיות בהתאם, להבטיח את ההצלחה ארוכת הטווח של העסק שלהם. עסק חייב להיות עם אצבע על הדופק.

יישום וביצוע התוכנית

יישום וביצוע התוכנית העסקית שלך הוא צעד מכריע בהפיכת החזון שלך למציאות. אחרת נישאר רק עם החלום,
הנה כמה טיפים שיעזרו לך לעבוד עם התוכנית שלך ביעילות:

 • תחומי אחריות: להגדיר בבירור את התפקידים והאחריות בעסק.
  דבר שיעזור להבין אם ומי יהיה הצוות שלך. האם צריך ספקים מבחוץ או שבעל העסק עומד לעשות הכל. ייתכן שיהיו שלבים בעסק שהצוות יתרחב ועדיין מומלץ לכתוב זאת.
 • מעקב אחר ההתקדמות: לעקוב באופן קבוע אחר התקדמות יישום התוכנית העסקית שלך. זה מאפשר לזהות צווארי בקבוק או בעיות שעלולות להתעורר ולטפל בהם מיד.
 • לבצע התאמות ושינויים: להיות גמישים ומוכנים להתאים את התוכנית שלכם בהתבסס על מידע חדש, שינויים בשוק או אתגרים בלתי צפויים. התוכנית העסקית שלכם לא צריכה להיות חקוקה באבן אלא מסמך חי שניתן להתאים לפי הצורך. כנל לגבי מוצרים/שירותים/מחירים ואנשי צוות. הכל דינמי ונתון לשינוי ושיפור.
 • תקשורת יעילה: לשמור על קשר טוב ולפתח קשרי ידידות ועבודה עם קולגות, ספקים ולקוחות.
 • לבקש משוב: אחד מהדברים הכי חשובים בעסק זה לבקש חוות דעת על העסק מהלקוחות ואפילו ספקים. התובנות וההצעות שלהם יכולות לעזור לך לחדד את האסטרטגיות שלך ולשפר את הביצוע הכולל של התוכנית העסקית שלך.
 • לחגוג הצלחות: חשוב ביותר לחגוג! זה מגביר את המורל ומניע את האנרגיה שלך להמשיך לעבוד בכיף בעסק.
 • התמדה ומחויבות: כמה שניתן להישאר מחויב לתוכנית העסקית שלך, גם כאשר אתה מתמודד עם אתגרים או מכשולים והחיים קורים כל הזמן. יהיו משברים בחיים האישים ובעסק – זכור את החזון לטווח ארוך והישאר ממוקד במטרות שלך למרות הכל החיים ממשיכים.על ידי ביצוע אסטרטגיות יישום וביצוע אלה, אתה יכול ביעילות להביא את התוכנית העסקית שלך לחיים ולהגדיל את סיכויי ההצלחה שלך.

לסיכום כך תבנו תוכנית עסקית

בניית תוכנית עסקית טובה היא קריטית כדי להפוך חלום למציאות ורווח. תוכנית בנויה היטב מספקת מפת דרכים להצלחה, מסייעת לעסקים להגדיר יעדים ברורים, לערוך מחקר שוק, ליצור אסטרטגיות יעילות ולקבל החלטות פיננסיות מושכלות. על ידי יישום וביצוע התוכנית בעיניים פקוחות וריאליות, עסקים יכולים לעקוב אחר התקדמותם ולבצע את ההתאמות הדרושות כדי להבטיח הצלחה ארוכת טווח.

אם אתם מעוניינים בעזרה בכתיבת תוכנית עסקית אתם מוזמנים ליצור איתי קשר, אני רעותה יועצת עסקית עם ניסיון של מעל שני עשורים בתחום לאחר שהקמתי הרבה עסקים וכתבתי המון תוכניות עסקיות אשמח לעזור לכם. בנוסף הכנתי תוכנית עסקית לדוגמא שתעזור לכם להצליח לעשות את זה לבד.

בהצלחה!

מאמרים בקטגוריית תוכנית עסקית:

מבנה תוכנית עסקית

הדרך לכתוב תוכנית עסקית מוצלחת

מבנה תוכנית עסקית הוא תבנית או סדר של פרקים שמכילים את המידע החשוב על העסק. מבנה תוכנית עסקית יכול להשתנות בהתאם לגודל ולמורכבות של העסק, אך ישנם כמה פרקים בסיסיים שרוב התוכניות העסקיות כוללות.

לקרוא עוד »
מחיר תוכנית עסקית

תכנית עסקית- מה המחיר?

מחיר תכנית עסקית משתנה בהתאם לגורמים רבים, כגון מורכבות העסק, הענף בו הוא פועל, היקף הפעילות והניסיון של יועץ העסקים. באופן כללי, מחיר תכנית עסקית לעסק קטן בין 4,500 – 2,000 ש״ח לעסק בינוני ומעלה בין 10,000 ל-50,000 ש"ח. הדבר תלוי בכמה גורמים כגון, גודל העסק, משאבים, כספים ופוטנציאל כלכלי בארץ ובחו״ל.

לקרוא עוד »
בניית תוכנית לעסק קטן

תכנית עסקית לעסק קטן

תכנית הינה מסמך המפרט את כל ההיבטים של העסק, כולל המוצר או השירות, השוק, המתחרים, התוכנית השיווקית, התוכנית הפיננסית ועוד. תוכנית עסקית היא כלי חשוב לגיוס הון ולניהול העסק ובכללי להתבוננות מלמעלה על הפוטנציאל של העסק.

לקרוא עוד »
איך לבנות תוכנית עסקית

איך לבנות תוכנית עסקית

תוכנית עסקית זה מסמך שנכתב כהתבוננות על פוטנציאל של כל עסק שרוצים לפתוח או שרוצים לעשות בו סדר, המסמך מספק תמונה עתידית כוללת של העסק שלך. הרבה עסקים מפספסים את השלב הזה ונתקעים עם עסק לא ריווחי שלא מתנהל כמו שצריך, שנה ואפילו כמה שנים קדימה. אם לא עשיתם עד היום תוכנית עסקית לעסק המאמר הזה יעזור לכם.

לקרוא עוד »
פגישה עם רעותה בזום
היי, תרצו לקבוע איתי פגישת מיקוד עסקי בזום? במתנה!
השאירו פרטים וקבלו פגישה בזום, חצי שעה שבה נתבונן על האתגרים בעסק שלכם ונחשוב על פתרונות יצירתיים.